Yangın Merdiveni Bulunan Binayla Bulunmayan Bina Arasındaki Farklar

Yangın Merdiveni Bulunan Binayla Bulunmayan Bina Arasındaki Farklar

 

    Yangın merdivenleri yangın anında insanların hızlı ve güvenli şekilde hayatlarını kurtarmaları için kurulmuş olan yapılardır. Bu yangın merdiveni yapılarının kurulumu yangın merdiveni yönetmeliklerince zorunlu kılınmıştır. Bu makalede sizlere yangın merdiveni bulunan ve bulunmayan binaların özelliklerine değinmek istiyorum.

 

Yangın Merdiveni Bulunmayan Binalar;

 

  Bu yapılarda aniden bir yangın çıktığı zaman insanlar kaçmak için merdivenleri ve pencereleri kulanırlar. Bu durumda kaçarken alevlerin ve dumanın içinden geçmek zorunda kalabilir veya yüksek yerlerden atlamak zorunda kalabilirler. Kimi zaman ise itfaiye görevlilerinin gelip kendilerini kurtarmasını beklerken zehirlenme tehlikesiyle karşılaşırlar. Merdivenlerden geçerken yanma riskiyle karşılaşı ve yangın merdiveni olmadığı için pencerelerden kaçmaya çalışınca da yaralanma riskiyle karşılaşırlar. Yangın çıktıktan sonra olay yerine gelen itfaiye yetkilileri ilk olarak binada tutsak kalan insanları kurtarmaya çalıştıkları için yangına müdahale edemezler. İlk olarak insanları kurtarır ve ardından yangını söndürmeye çalışırlar. Bu süre içinde bayağı bir zaman kaybı yaşanır ve itfaiye yetkilileri yangın merdiveni bulunan binalarda normalde bu süre içinde sadece yangına müdahale eder ve maddi kayıpları en az düzeye indirirler. Yangın merdiveni bulunmayan binalarda ise yangına müdahale etmek uzun sürdüğü için maddi kayıplar çok fazla artar ve sürekli büyüyen yangının kontrol edilmesi daha zor bir duruma sürüklenir. 

 

Yangın Merdiveni Bulunan Binalar;

 

  Bu binalarda yangın merdiveni bulunduğu için aniden bir yangın çıktığı zaman insanlar normal merdivenler veya pencereler yerine yangın merdivenlerini kullanarak binadan uzaklaşırlar. Yangın merdivenleri binada yangının yayılma alanı olan merdiven ve pencerelerden uzak bir kısımda kurulduğu ve kolay ulaşılabilir olduğu için insanlar hiçbir şekilde yara almadan, yanmadan ve zehirlenme yaşamadan yangın merdivenine ulaşır ve kurtulurlar. Yangın merdivenlerinin bulunduğu binalarda yangın çıktığı an çok kısa sürede herkes binadan uzaklaşır ve yangın yerine gelen itfaiye görevlileri sadece binayı söndürmekle uğraşır. Bu sürede yangın fazla büyümeden ve yayılmadan kontrol altına alınmış olur. Yangın merdiveni bulunan yapılarda yangın kısa sürede söndürüldüğü içim maddi kayıplar pek fazla olmaz ve daha da önemlisi yangın merdiveni yapıları sayesinde can kayıpları da neredeyse tamamen yok olur. 

KATEGORİLER

İstanbul Makaralı yangın merdiveni, ucuz yangın merdiveni, yangın merdiveni fiyatları, yangın merdiveni firmaları, Dairesel yangın merdiveni, yangın merdiveni imalatı, dairesel yangın merdiveni.

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ