Yangına Karşı Ne Yapabiliriz ?

Yangına Karşı Ne Yapabiliriz ?

Hayatta her şeye karşı önlem almalıyız. Böylece bazı olayların önüne geçemesek te en azından başımıza geldiğinde ne yapmamız gerektiğini biliriz. Örneğin yangın anında önlemimizi alırsak yangın çıktığında ne yapacağımızı bilir ve bu tehlikeyi herhangi bir can kaybı yaşamadan atlatabiliriz. Bu nedenle mutlaka binamızda yangın merdiveni ya da yangın kapısı bulundurmalıyız.

Zaten yangın yönetmeliğine göre de binamızda bodrum kat varsa 4, bodrum kat yoksa 5 kat ve üzeri binalarda, otel, okul, alışveriş merkezi, hastane ve ibadethane gibi  insan trafiğinin kalabalık olduğu yerlerde yangına karşı önlem almamızı zorunlu kılıyor. Üstelik bu önlemi alırken yangın yönetmeliğine göre hareket etmemiz gerekiyor. Peki buna göre yangın kapısının özellikleri nasıl olmalıdır. Yangın kapısı üreticileri nelere dikkat etmelidir? Her şeyden önce yangın merdiveni  Z tipi ve dairesel yangın merdivenleri olmak üzere ikiye ayrılır. Dairesel merdivenler; yanmaz malzemeden yapılmalı, 100 cm genişlikte olmaları hâlinde, kullanıcı yükü 25 kişiyi aşmamalı,  herhangi bir kattan, ara kattan, veya balkonlardan zorunlu çıkış olarak hizmet verebilmelidir. Ayrıca Dairesel merdivenler 9.50 m’den daha yüksek olmamalı ve basamak yüksekliği 175 mm’den çok olmamalıdır. Yangın Kapılarının da genişliği 80 cm’den ve yüksekliği 200 cm’den az olmamalı,  kullanıcı yükü 50 kişiyi aşan mekânlardaki yangın kapılarının kaçış yönüne doğru açılmalıdır. Ayrıca yangın kapılarında kesinlikle eşik bulunmamalıdır. Yangın merdiveni ve  yangın kapısı  4 kattan daha az kata hizmet veriyor ise en az 60 dakika, bodrum katlara ve 4 kattan daha fazla kata hizmet veriyor ise en az 90 dakika yangına karşı dayanıklı olmalıdır. Yangın kapıları en çok 110 NN kuvvetle açılabilecek şekilde tasarlanması gerekir. Sonuç olarak hem yangın merdiveni hem de yangın kapısı yangın yönetmeliğine göre üretilmelidir. Bu nedenle yangın kapısı üreticisi iyi seçilmelidir

İstanbul’da bulunan uzman firmamız profesyonel ekibiyle binanıza uygun yangın kapısı imalatını yapar, yanmaz ve sağlam malzemelerden üretir ve binanıza monteler. Ücretsiz keşfimizden yararlanmak, yangın kapısı fiyatlarını öğrenmek ve kaliteli hizmet almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KATEGORİLER

İstanbul Makaralı yangın merdiveni, ucuz yangın merdiveni, yangın merdiveni fiyatları, yangın merdiveni firmaları, Dairesel yangın merdiveni, yangın merdiveni imalatı, dairesel yangın merdiveni.

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ